گلایول

گلایول یک گیاه گلدار نیمه گرمسیری با قابلیت پرورش آسان در زمین های باز می باشد. از جمله عوامل مهم برای گلدهی موفق آن می توان به مواردی از قبیل : آب کافی، نور کافی و محافظت در برابر یخ زدگی ساقه و همچنین خود گیاه در برابر دمای صفر درجه سانتی گراد یا کمتر اشاره کرد. ساقه ها با توجه به محیط پیرامون آنها بر اساس سانتی متر عرضه میشوند. در رابطه با گل شاخه بریده اندازه های 8/6؛ 10/8؛ 12/10؛14/12 و +/14 در دسترس میباشنداندازه ساقه یک عامل تعیین کننده در کیفیت گل میباشد. ساقه های کوچکتر در ایده آل ترین شرایط آب و هوایی (دمای معتدل، نور زیاد و بدون بارندگی شدید) مناسب می باشند. ساقه های بزرگتر در شرایط کمتر بهینه کاشت می شوند.

برخی بیماری ها و آسیب های گلایول :

1-Burkholderia gladioli:

بیماری با پتانسیل تبدیل به یک مشکل اساسی به ویژه در شرایط مرطوب با هوای گرم و بارندگی زیاد می باشد. آلودگی به این بیمارگر منجر به خسارت عمده به محصول، به ویژه در کاشت با تراکم بالا میگردد.

شناسایی: برگها به شکل ناگهانی به رنگ خاکستری درمی آیند و لایه بالایی برگ از بافت زیرین جدا میشود. این وضعیت موجب باز شدن برگ در جهت طولی میشود. بیماری در سطح رویین خاک ایجاد شده و میتواند به سرعت به گیاهان سالم اطراف نیز گسترش یابد.

2-بیماری بوتریتیس

اولین علائم که شامل بافت برگی مرطوب و قهوه ای در حال پوسیدن می باشد در قسمت گردن گیاه و در سطح خاک ظاهر می شوند. در مرحله بعد لکه های بزرگ قهوه ای و خاکستری روی بافت برگی مشاهده می شوند. اگر گیاه برای مدت طولانی مرطوب بماند برگها دچار آلودگی می شوند. این بیماری اغلب در محصولاتی رخ میدهد که ساقه های آنها در فواصل نزدیک باشند یا رطوبت نسبی در گلخانه بدون تهویه به سطح بالایی رسیده باشد.

ضعف گلایول ها میتواند به دلایل مختلفی رخ دهد:

1- Pythium یا نمک در خاک

2- کشت یک محصول در چند سال متوالی و همچنین رشد گلایول ها برای سالهای طولانی در یک زمین احتمال عفونت باکتریایی را افزایش میدهد.

3- خشک شدن از سمت ریشه

4- خاک سنگین با تهویه نامناسب